Zájmy občanů na prvním místě

30.8.2013

Necitlivé developerské zásahy vzbuzují nejen v Praze značnou občanskou nevoli. Boj s tvrdými investorskými praktikami svádí nejedna samospráva v českých i moravských obcích. Podpořit rozumnou zástavbu a přitom hájit zájmy místních lidí je právě to, co posiluje jejich důvěru k politikům.

 

Komořanům hrozí místo vilek vznik celého sídliště

Komořany - Obyvatelé Komořan i radnice brání žalobami pozemky, na kterých společnost Central Group chystá postavit místo vilek nové sídliště. Tvrdí, že developer od magistrátu neoprávněně získal změnu územního plánu, která mu umožnila navýšit koeficient zastavěnosti.

Územní plán povoloval na pozemcích u statku Šabatka v Komořanech vilovou zástavbu. Developer Central Group ale získal i přes nesouhlas radnice rozhodnutí magistrátu zvýšit koeficient zastavěnosti, na místě tak může stavět činžovní domy. Těch by mělo vzniknout třináct. Magistrát vrácení koeficientu zastavěnosti na původní stav odmítá, radnice proto podává žaloby. Jenže soud s vyřčením verdiktu vyčkává. "Správní soud přerušil řízení, neví, jestli máme aktivní legitimaci k tomu, abychom žaloby mohli podávat," uvedla Daniela Rázková, radní MČ Praha 12.

"Nebudeme k této záležitosti podávat žádné komentáře, a to až do vydání územního rozhodnutí. Naše stanoviska budeme řešit pouze s dotčenými úřady a kompetentními osobami, nikoliv přes média," uvedla Veronika Vohralíková, hlavní analytička Central Group.

Hluk a dopravní zátěž budou vyšší, než tvrdí studie, stěžují si místní

Novostavba přivede podle propočtů radnice do lokality až tisíc nových aut denně. Už tak je přitom hlavní tepna ve špičce v obou směrech téměř pravidelně ucpaná. Podle radnice hluková studie podhodnocuje dopravní zátěž a navíc ji schválila hygienička, která je v přímém příbuzenském vztahu s projektantem.

"Ministerstvo skutečně tento spis k přezkumu dostalo, nicméně stalo se tak v uplynulých dnech, a proto v tuto chvíli nejsem schopna říct žádné konkrétní závěry," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Viktorie Plívová. Obyvatelé Komořan se obávají, že developer dostane stavební povolení dřív, než ministerstvo a Nejvyšší správní soud vydají stanovisko.


http://www.ceskatelevize.cz/porady/10118379000-udalosti-v-regionech/213411000140830/video/


*****


Městské části proti hernám? Nulová tolerance i tichý souhlas

10.8.2013    Pražský deník    str. 01    Titulní strana_

PETR ŠTROMPF_

Čtvrt roku po zásadním nálezu Ústavního soudu: Praze 1 herny nevadí, naopak Praha 2 či 12 s nimi bojují
 
Praha – Budou v metropoli hazardní herny minulostí, nebo halasné přísliby pražských zastupitelů zůstanou jen na papíře? Čtvrt roku po nálezu Ústavního soudu, kdy mohly městské části s hazardem okamžitě skoncovat, se nic moc neděje. Někteří zastupitelé, ale zároveň jako by byli tímto ústavním nálezem poněkud zaskočeni – s koncem heren totiž končí i nemalý příjem do obecních pokladen.
„Finance z hazardu jsou jedna strana mince, ta druhá, mnohem důležitější, je negativní společenský dopad provozování heren. A s tím chceme nadále bojovat,“ uvedla Eva Tylová, zástupkyně starosty Prahy 12. Ta dala dříve jasný signál, že se hazard v České republice musí omezit a že v tomto směru chce jít příkladem. „Protože si většina místních zastupitelů uvědomuje řadu negativních a patologických jevů spojených s gamblerstvím, hlasovala pro nulovou toleranci k hazardu. Počet výherních hracích automatů povolených městskou částí v roce 2012 byl 97 kusů,“ specifikovala radní Daniela Rázková s tím, že jejich provozování bylo ukončeno posledním dnem roku 2012 a městskou částí již nebylo vydáno žádné povolení pro jejich provoz.
 
Městské části proti hernám? Nulová tolerance i tichý souhlas
 
Někteří starostové buď změnili názor, nebo pravděpodobně ustoupili tlaku majitelů heren
 

„Na našem území zůstávají výherní hrací automaty a videoloterijní terminály provozované na základě povolení ministerstva financí, které odhadují pracovníci radnice na 155 kusů,“ doplnila Daniela Rázková. Rada městské části Praha 12 v rámci připomínkovacího řízení nové vyhlášky hl.m. Prahy k hazardu 24. května 2013 potvrdila, že na svém území nechce žádné výherní hrací automaty, videoterminály, herny ani kasina. Na tomto rozhodnutí Rada trvá a odmítá podněty na zařazení některých provozoven zpět do vyhlášky.
 
Ministerstvo financí zatím v klidu
 
„Jednu takovou žádost jsme například odmítli 16. července. Setkala jsem se také s případem, kdy se provozovatelé heren snažili podivným způsobem získat podpisy občanů pod petici za zachování herny. Občanům tvrdili, že se petice týká něčeho jiného,“ uvádí místostarostka Prahy Eva Tylová a dodává:
„Nyní by mělo přijít na řadu rušení 155 videoloterijních terminálů, které mají od ministerstva financí povolení do roku 2014. Jejich okamžité zrušení umožňuje nález Ústavního soudu. Požadujeme, aby Ministerstvo financi na základě zmíněného nálezu zahájilo řízení o zrušení těchto povolení. Zařízení by tak byla odstraněna ještě před koncem roku 2014,“uzavřela Tylová. Jenomže čas nadále běží, finanční toky rovněž a silácká slova o likvidaci hazardu mnohých městských částí vyzněla do prázdna.
 
V centru stále není o automaty nouze
 
Někteří starostové buď změnili názor, nebo ustoupili tlaku majitelů heren, že je zřejměvýhodnější i pro obecní pokladny všechny herny nezlikvidovat. Což je otázka, na kterou oslovení zastupitelé odmítají odpovídat. A tak například v centru města stále není o hrací automaty nouze.
,,Ke každé metropoli ve světě kasina patří a je to prospěšné i pro turistický ruch i pro ekonomiku,“ sdělila Veronika Blažková, mluvčí Městské části Praha 1, která nulovou toleranci nepodporuje.
Počet heren v této části je sedmačtyřicet, jednadvacet jich chce v návrhu zachovat. Do radniční pokladny tak v loňském roce z hazardu údajně přiteklo bezmála 32 milionů korun.
Městská část Praha 2 je pro nulovou toleranci s aktuálním počtem sedmačtyřiceti heren,,V naší městské části je nechceme. Chceme¬li být vstřícným místem k bydlení a chceme¬li snížit kriminalitu a jinou společensky nežádanou aktivitu patologických hráčů na území dvojky, pak se musíme smířit se ztrátou peněz z hazardu,“ říká tamní starostka Jana Černochová, jejíž obecní pokladna v loňském roce inkasovala 21 milionů korun.
 
Nulová tolerance prý není řešení
 
Důvody nulové tolerance se opírají o snížení kriminality, počty sebevražd gamblerů ze ztráty majetku a jiných materiálních či společenských pohnutek. „Praxe ukázala, že program nulové tolerance není nejlepší řešení. Tam, kde z ulic úplně zmizí herny, nastupují herny nelegální,“ poznamenala Vladislava Hujová, starostka Městské části Praha 3.
Vjejím „rajónu“ eviduje dosud sedmasedmdesát heren, zachovat jich hodlá sedm. Výdělek z hazardu městská část vykazuje za loňský rok bezmála 30 milionů korun.
Starostka Hujová ale nijak nepopírá kriminalitu spojenou s hazardem, a podle jejích slov se snaží v její městské části s pomocí policie udržet dobré mravy v přijatelných mezích. Nulovou toleranci neprosazují radnice městských částí 5,7,8,9,10 a 11 a jejich souhrnný výdělek činil 158 milionů korun.
 

*****
 

„Většina místních zastupitelů si uvědomuje řadu negativních jevů spojených s gamblerstvím,“ říká radní Daniela Rázková.
 
SOUMRAK KASIN?  Zdá se, že v některých městských částech na ukončení hazardu nijak nespěchají.

V Komořanech má vyrůst nový obytný komplex, tamní obyvatelé se bouří

6.8.2013    denik.cz    str. 00    Praha

_

Praha - Třináct šestipodlažních domů hodlá postavit developerská společnost Central Group na zelené louce poblíž lokality statku Na Šabatce v Komořanech. Což se zrovna dvakrát nelíbí obyvatelům tamních početných rodinných domků, kteří neváhali svůj rozhodný protest vyjádřit i na radnici městské části Prahy 12.
 
 
Důvod nesouhlasu je podle dostupných informací vcelku prostý tento po staletí tichý romantický kout svými „šestipatráky" zastíní výhled na okolní přírodní panoráma.
 
Kdyby jen to, nově přibyvší uživatelé čtyři sta šestnácti bytů jistě mají svá auta a je prý jen otázkou krátkého času, kdy po klidné a odpočinkové zóně zbudou jen vzpomínky.
 
Pokud už se někde stavět musí, tedy ať je to výstavba rozumná, ať nehyzdí, neničí a hlavně neobtěžuje.
 
Rozhodně je třeba se postavit za občany, kteří v okolí staveb bydlí a v rámci možností jim zajistit, většinou vyjednáváním a dohodami s developerem, aby život v blízkosti stavby byl snesitelný a jejich dosavadní standard bydlení byl zachován. Tolik stanovisko radních městské části Praha 12. Například místostarostka Eva Tylová kritizuje zpracování dopravní a hlukové studie.
 
„Ta podhodnocuje počty projíždějících aut, takže zvýšení zátěže hlukem může být daleko významnější,než hluková studie uvádí. Navíc lokalita je již nyní hlukem zatížena nadlimitně. Pro stávající občany nejsou navržena žádná protihluková opatření. Podle našeho názoru ani stanovisko hygienika tuto situaci nezohledňuje, a proto jsme požádali ministerstvo zdravotnictví o jeho přezkum," říká místostarostka Eva Tylová.
 
Oslovené ministerstvo se k problematice zatím nevyjádřilo. Podle úředníka, který si nepřál být jmenován, je doba dovolených, pracovníci příslušného odboru právě čerpají řádnou dovolenou.
 
„Dovedu pochopit, že některým lidem nová výstavba ze zřejmých důvodů může vadit. Nicméně věřím, že další jednání s developerskou společností se ještě uskuteční," poznamenal Petr Prchal, starosta městské části Praha 12.
Z nárůstu aut strach mít netřeba
 
Central Group zatím nemá alespoň podle dokumentu městské části Prahy 12 souhlas radnice pro vydání územního rozhodnutí. Sítě tak developer údajně staví na pozemcích městské části a napojuje se i na její komunikace a dešťovou kanalizaci.
 
„Nemůže po mně nikdo chtít, abych si pamatoval technické údaje všech našich projektů. Nemohu proto okamžitě na danou otázku odpovědět, tím méně, když jsem momentálně velice pracovně zaneprázdněn," kontroval Ladislav Váňa, ředitel Central Group.
 
Oslovená developerská společnost přesto odpověď nezůstala dlužna. Obavy z nárůstu počtu osobních aut rozptyluje tím, že v obytném komplexu je plánováno 400 garážových stání, 85 aut bude parkovat volně v terénu. Nehledě na to, že společnost nabízí radnici dar ve výši 3 miliony korun. Třeba na adaptaci kanalizační sítě.
 
Podle některých radních z „dvanáctky" je prý obytný soubor z urbanistického hlediska pro danou lokalitu předimenzovaný a není pro něj odpovídající zázemí. Chybí kupříkladu školky, školy, obchody a občanská vybavenost jako taková.
S výstavbou jsou spojené také investice
 
„Bytové domy, které má Central Group v plánu v Komořanech postavit, nejsou v žádném případě výškové stavby, ale běžné bytové domy jen s několika podlažími. Navíc, počítá se zde i s prostory pro občanskou vybavenost, dětskými hřišti a okolní parkovou úpravou včetně výsadby stromů a instalací laviček. To vše budou moci užívat i stávající obyvatelé. S výstavbou jsou spojené také investice do zkapacitnění vodovodu a kanalizace v části Komořan," specifikoval Jiří Vajner, obchodní ředitel společnosti. Termín výstavby jak městská část, tak developerská společnost zatím neupřesnila.
 
„Argumenty občanů, které zazněly na veřejném projednávání, jsou velmi podobné těm, na kterých se usnesla rada," uvedla radní Daniela Rázková. Podle ní Central Group již v Praze 12 realizuje jeden předimenzovaný stavební projekt na Kamýku, kde vyvolal velký odpor veřejnosti. „Abychom předešli dalším problémům, snažíme se již od počátku, korigovat výstavbu tak, aby ji přijali i okolní obyvatelé," doplnila Rázková.
 
K legitimitě stavby se vyjádřila místostarostka Hana Jandová. „Stavba je sice v souladu s platným územním plánem, ale radnice napadla u soudu postup projednávání změny územního plánu, protože se domnívá, že během projednávání došlo k podstatné úpravě bez opakovaného veřejného projednání. Tím je možné dnes postavit paneláky k zástavbě s rodinnými domy," uzavřela Jandová."
 
 
http://www.denik.cz/praha/v-komoranech-ma-vyrust-novy-obytny-komplex-tamni-obyvatele-se-bouri-20130806-jq2.html

 
_
 

V Komořanech má vyrůst nový obytný komplex, tamní obyvatelé se bouří

6.8.2013    Pražský deník    str. 02    Z metropole_

Developerská společnost Central Group kromě šestipodlažních domů slibuje i vybudování občanské vybavenosti
 
„Dovedu pochopit, že některým lidem nová výstavba ze zřejmých důvodů může vadit. Nicméně věřím, že další jednání s developerskou společností se ještě uskuteční,“ poznamenal Petr Prchal, starosta městské části Praha 12.
 
Z nárůstu aut strach mít netřeba
 
Central Group zatím nemá – alespoň podle dokumentu městské části Prahy 12 – souhlas radnice pro vydání územního rozhodnutí. Sítě tak developer údajně staví na pozemcích městské části a napojuje se i na její komunikace a dešťovou kanalizaci.
„Nemůže po mně nikdo chtít, abych si pamatoval technické údaje všech našich projektů. Nemohu proto okamžitě na danou otázku odpovědět, tím méně, když jsem momentálně velice pracovně zaneprázdněn,“ kontroval Ladislav Váňa, ředitel Central Group.
Oslovená developerská společnost přesto odpověď nezůstala dlužna. Obavy z nárůstu počtu osobních aut rozptyluje tím, že v obytném komplexu je plánováno 400 garážových stání, 85 aut bude parkovat volně v terénu. Nehledě na to, že společnost nabízí radnici dar ve výši 3 miliony korun. Třeba na adaptaci kanalizační sítě.

Podle některých radních z „dvanáctky“ je prý obytný soubor z urbanistického hlediska pro danou lokalitu předimenzovaný a není pro něj odpovídající zázemí. Chybí kupříkladu školky, školy, obchody a občanská vybavenost jako taková.
„Bytové domy, které má Central Group v plánu v Komořanech postavit, nejsou v žádném případě výškové stavby, ale běžné bytové domy jen s několika podlažími. Navíc, počítá se zde i s prostory pro občanskou vybavenost, dětskými hřišti a okolní parkovou úpravou včetně výsadby stromů a instalací laviček. To vše budou moci užívat i stávající obyvatelé. S výstavbou jsou spojené také investice do zkapacitnění vodovodu a kanalizace v části Komořan,“ specifikoval Jiří Vajner, obchodní ředitel společnosti. Termín výstavby jak městská část, tak developerská společnost zatím neupřesnila.

„Argumenty občanů, které zazněly na veřejném projednávání, jsou velmi podobné těm, na kterých se usnesla rada,“ uvedla radní Daniela Rázková. Podle ní Central Group již v Praze 12 realizuje jeden předimenzovaný stavební projekt na Kamýku, kde vyvolal velký odpor veřejnosti. „Abychom předešli dalším problémům, snažíme se již od počátku, korigovat výstavbu tak, aby ji přijali i okolní obyvatelé,“ doplnila Daniela Rázková.
K legitimitě stavby se vyjádřila místostarostka Hana Jandová. „Stavba je sice v souladu s platným územním plánem, ale radnice napadla u soudu postup projednávání změny územního plánu, protože se domnívá, že během projednávání došlo k podstatné úpravě bez opakovaného veřejného projednání. Tím je možné dnes postavit paneláky k zástavbě s rodinnými domy,“ uzavřela Jandová.
 

*****
 
„Věřím, že další jednání se ještě uskuteční,“ říká starosta Petr Prchal.
 
ZELENÁ LOUKA NA ŠABATCE. Jak dlouho tento kus volné přírody ještě vydrží, zatím nikdo neví. Stavět se zde ale bude.

Radnice Prahy 12 se postavila proti výstavbě šestipatrových domů v Komořanech

31.7.2013    prazskypatriot.cz    str. 00    Pražská politika_

Dalibor Kracík_

Na louce v Komořanech v blízkosti rodinné zástavby a statku Na Šabatce chce developer Central grouppostavit třináct šestipatrových bytových domů, takzvaný bytový soubor Komořanská. Radnice Prahy 12 s tímto záměrem nesouhlasí.
 
„Rozhodně je třeba se postavit za občany, kteří v okolí staveb bydlí a v rámci možností jim zajistit, většinou vyjednáváním a dohodami s developerem, aby život v blízkosti stavby byl snesitelný a jejich dosavadní standard bydlení byl zachován,“ uvádí radnice v prohlášení.
 
V rámci územního řízení k této výstavbě proběhlo včera veřejné ústní jednání, kterého se účastnily tři radní Prahy 12. Na jednání prezentovaly výhrady radnice k projektu.
 
Místostarostka Eva Tylová zkritizovala zpacování dopravní a hlukové studie. „Dopravní studie podhodnocuje počty projíždějících aut, takže zvýšení zátěže hlukem může být daleko významnější než hluková studie uvádí. Navíc lokalita je již nyní hlukem zatížena nadlimitně. Pro stávající občany nejsou navržena žádná protihluková opatření,“ řekla Tylová.
 
Bez opakovaného veřejného projednání
 
Jednání se zúčastnili občané z okolních rodinných domů, kteří se proti této nepřiměřené stavbě důrazně ohrazovali. „Argumenty občanů, které zazněly na veřejném projednávání, jsou velmi podobné těm, na kterých se usnesla rada,“ uvedla radní Daniela Rázková.
 
K legitimitě stavby se vyjádřila místostarostka Hana Jandová. „Stavba je sice v souladu s platným územním plánem, ale Městská část Praha 12 napadla u soudu postup projednávání změny územního plánu, protože se domnívá, že během projednávání došlo k podstatné úpravě bez opakovaného veřejného projednání. Tím je možné dnes postavit paneláky k zástavbě s rodinnými domy,“ řekla.
 
 
http://www.prazskypatriot.cz/radnice-prahy-12-se-postavila-proti-vystavbe-sestipatrovych-domu-v-komoranech/
 


_
 

Komořany. Z louky sídliště

23.7.2013    Metro    str. 03    Praha_
_
Není tomu dávno, co si obyvatelé Komořan museli zvykat na hluk z nově postavené části pražského okruhu. Nyní by ale hluku z aut mohlo ještě přibýt. Na louce za budovou Českého hydrometeorologického ústavu se totiž chystá rozsáhlá výstavba obytných domů, pod kterými vzniknou parkovací místa pro stovky aut.

Proti projektu třinácti bytových domů se staví místní obyvatelé. „Je to neslýchané, aby na louce u statku z ničeho nic vyrostly paneláky, přestože se zde původně stavět nemělo,“ říká Radek Kubánek, který bydlí v nedaleké ulici Na Poustkách.
Proti projektu společnosti Central Group, který se nezamlouvá obyvatelům Prahy 12, se nyní staví také zdejší radnice.

„Central Group realizuje už v Praze 12 jeden předimenzovaný stavební projekt na Kamýku, kde vyvolal velký odpor veřejnosti. Proto se nyní snažíme o výraznou korekci jeho rozsáhlých stavebních záměrů v Komořanech s cílem, aby stavba byla přijata obyvateli v okolí. Sousedé totiž uplatňují oprávněné výhrady a podepisují petice se silnými argumenty,“ říká radní Daniela Rázková.
Na konci měsíce se chystá veřejné projednání, kterého se může kdokoliv zúčastnit a vyjádřit své názory a připomínky k projektu.
 
Regionální mutace| Metro - Praha
 
_
 

 
Proti panelákové zástavbě Na Šabatce se bouří obyvatelé i městská část

22.7.2013    5plus2.cz    str. 00    stalo se_

Veronika Kratochvílová_

PRAHA - Na louce za budovou Českého hydrometeorologického ústavu by dle návrhu developera Central Group mělo vyrůst třináct šestipatrových bytových domů, tzv. bytový soubor Komořanská. Výstavbu umožnil Magistrát hlavního města Prahy, aniž by zohlednil blízkost rodinných vilek a statku Na Šabatce.
 
Na Šabatce by měly vyrůst nové panelové domy Foto: Archiv MČ Praha 12
 
Magistrát hlavního města změnil funkční plochy louky a pastviny a lesní porosty na obytné a umožnil tak plánovanou výstavbu šestipatrových panelových domů. To se nelíbí místním obyvatelům ani radním Prahy 12.
 
"Central Group realizuje na Praze 12 již jeden předimenzovaný stavební projekt na Kamýku, kde vyvolal velký odpor veřejnosti. Proto se nyní snažíme o výraznou korekci jeho rozsáhlých stavebních záměrů v Komořanech s cílem, aby stavba byla přijata obyvateli v okolí. Sousedé totiž uplatňují oprávněné výhrady a podepisují petice se silnými argumenty," uvedla radní Daniela Rázková. Projekt, který nerespektuje okolí
 
Rada města podala žalobu k Městskému soudu, aby zrušil změnu územního plánu s kódem, který tuto výstavbu umožnil. Developer podal žádost o zahájení územního řízení, a to přestože stále probíhá soudní řízení o zrušení změny územního plánu.
 
Podle místostarostky Evy Tylové navržený projekt urbanisticky ani architektonicky naprosto neodpovídá charakteru okolní zástavby. Další výstavba prý navíc zatíží již nyní dopravně složitou lokalitu další dopravou a následně i zvýšeným hlukem, který je již nyní kvůli pražskému okruhu v této části Komořan nadlimitní.
 
Ke stavbě nyní probíhá územní řízení a v úterý 30. června se od 10 hodin uskuteční veřejné ústní jednání._
 

V médiích 2010